Ana Maria Păcuraru Dobra - singurul jurnalist român de la evenimentul NATO

Ana Maria Păcuraru Dobra - singurul jurnalist român de la evenimentul NATO
Imagini în exclusivitate de la Washington
Imagini în exclusivitate de la Washington, unde jurnalistul Ana Maria Păcuraru a fost singurul invitat român din presă de la evenimentul organizat de ambasada României în Statele Unite.
Evenimentul marchează 20 de ani de la aderarea țării noastre la Alianța Nord-Atlantice și, în această seară, va avea loc și un concert aniversar care reunește zeci de artiști de excepție.

Evenimente de amploare au avut loc la Washington pentru sărbătorirea a 20 de ani de la aderarea României la NATO. Printre invitați s-a numărat și secretarul general adjunct al Alianței, Mircea Geoană, dar și eseistul Dorin Tudoran.

Printre momentele care au marcat evenimentul s-a numărat și o interpretare impresionantă a imnului "Deșteaptă-te române".

Evenimentul urmează de asemenea să fie marcat printr-un amplu concert intitulat "Faith, Freedom and Friendship" care va reuni zeci de artiști excepționali precum Alexandra Crișan, Luminița Anghel și Nico Matei.
România a fost primul stat fost comunist care a aderat, în 1994, la Parteneriatul pentru pace, un format complex de cooperare al NATO cu state partenere. Țara noastră a devenit membru al Alianței în martie 2004.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:31 - Închisoare cu suspendare pentru un bărbat care a instigat pe internet la violențe împotriva magistraților
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
- 08:01 - Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News


























