MINISTERUL EDUCAȚIEI PROPUNE MODIFICĂRI MAJORE LA EVALUAREA NAȚIONALĂ ȘI BACALAUREAT

MINISTERUL EDUCAȚIEI PROPUNE MODIFICĂRI MAJORE LA EVALUAREA NAȚIONALĂ ȘI BACALAUREAT
Ministerul Educației a propus un plan pentru a încheia probele scrise pentru evaluarea națională a bacalaureatului până la sfârșitul lunii iunie.
Ministerul Educației a propus un plan pentru a încheia probele scrise pentru evaluarea națională a bacalaureatului până la sfârșitul lunii iunie. Conform planului, elevii vor avea acces la lucrările lor după afișarea rezultatelor inițiale, înainte de perioada de contestație. Acest lucru vizează creșterea transparenței și echității în procesul de evaluare.
Probele scrise vor avea loc în perioada 20-23 iunie, urmând ca rezultatele inițiale să fie afișate pe 27 iunie. Elevii vor avea acces la lucrările lor în perioada 28-30 iunie, înainte de perioada de contestație, care va avea loc în perioada 1-4 iulie. Rezultatele finale vor fi afișate pe 8 iulie.
Ministerul Educației a decis să facă această schimbare pentru a crește transparența și încrederea în sistemul de evaluare. Această măsură vizează, de asemenea, să reducă numărul de contestații și să îmbunătățească procesul de evaluare în general.
În plus, Ministerul Educației a anunțat că va lua măsuri pentru a asigura condiții de egalitate pentru toți elevii, inclusiv pentru cei cu dizabilități. De asemenea, va fi asigurată securitatea și integritatea procesului de evaluare.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:31 - Închisoare cu suspendare pentru un bărbat care a instigat pe internet la violențe împotriva magistraților
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
- 08:01 - Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Dambovita și pe Google News


























